Logistyka kontraktowa a magazynowa – różnice i podobieństwa

Dłoń osoby rysującej schemat logistyczny na przezroczystej tablicy

Chyba każdy z nas ma – lub miał – problemy z rozróżnieniem flagowych pojęć branży TSL. Wskazanie różnic pomiędzy transportem, spedycją, a logistyką rzeczywiście może być trudne i nic dziwnego, że zdarza nam się mylić te pojęcia. Jak się okazuje, sprawa może być jeszcze bardziej skomplikowana. Jeśli chcecie dowiedzieć się, czym jest logistyka kontraktowa, a czym magazynowa – czytajcie dalej!

Czym w ogóle jest logistyka?

Rozważając o różnicach pomiędzy jej poszczególnymi działami, warto na początku przypomnieć, czym w ogóle jest logistyka. Najprościej mówiąc, pojęcie to oznacza zbiór wszelkich działań, których celem jest dostarczenie towaru lub informacji z punktu A do punktu B (najczęściej jest nim klient). Możemy do nich zaliczyć takie procesy jak opracowywanie czy realizacja planów, które będą najkorzystniejsze pod względem jakościowym i ekonomicznym.

Duży magazyn opon

Do usług logistycznych zaliczyć można między innymi takie czynności jak: planowanie poszczególnych etapów dostawy, magazynowanie, przewóz dóbr, przewidywanie problemów podczas transportu i rozwiązywanie ich, realizacja zleceń, pakowanie towarów.

Logistyka kontraktowa

Czym zatem jest logistyka kontraktowa? Jest to nic innego, jak usługa, w ramach której wykonuje się cały szereg czynności w obrębie magazynu klienta. Niektóre przedsiębiorstwa decydują się na taki krok, zlecając działania innej firmie na zasadzie outsourcingu. Do działań najczęściej obejmowanych przez kontrakty w branży logistycznej zaliczyć możemy:

  • Wyładunek i załadunek;
  • Konsolidacja i dekonsolidacja;
  • Przepakowywanie towarów, kompletowanie zleceń i ich przygotowanie do dystrybucji;
  • Usługi dodatkowe: etykietowanie, owijanie folią.

Obecnie zdecydowana większość firm logistycznych wykorzystuje w swojej pracy specjalne oprogramowanie, które jest podstawą dobrze działającego magazynu.

Więcej na temat logistyki kontraktowej dowiecie się na stronie internetowej firmy transportowej Scandinavian Express (https://www.scandinavian.com.pl/logistyka-kontraktowa).

Logistyka magazynowa

Wózek widłowy wykonujący pracę w magazynieTa dziedzina logistyki – jak sama nazwa wskazuje – również skupia się na działaniach prowadzonych na powierzchniach magazynowych. Mowa tutaj przede wszystkim o składowaniu towarów oraz zarządzaniu nimi, od czasu ich dostarczenia do magazynu aż do momentu, w którym zostają przekazane w dalszą drogę. Celem wszystkich czynności logistyki magazynowej jest sprawna dystrybucja oraz efektywne dostarczanie dóbr do klienta.

Podsumowanie

Obie gałęzie logistyki skupiają się przede wszystkim na działaniach związanych z magazynowaniem towarów, a także ich wysyłaniem do kolejnych miejsc w łańcuchu logistycznym. Zarówno logistyka kontraktowa, jak i magazynowa mają na celu podniesienie jakości usług. Różnice widoczne są natomiast w zakresie usług i działań, które obejmuje dana dziedzina.