Jak bezpiecznie przechowywać gazy techniczne?

gas-2147493_1280

Gazy techniczne stosuje się w różnych gałęziach produkcji i przemysłu. Ważne jednak, by odpowiednio o nie dbać, a raczej o sposób ich przetrzymywania. Większość z gazów bowiem może wywołać niemałe szkody takie jak wybuch czy pożar, jeśli tylko przechowywane są w złych warunkach.

Aby zachować bezpieczeństwo nasze, naszych pracowników oraz całej firmy jako budynku, należy w sposób szczególnie uważny podejmować decyzje dotyczące przechowywania gazów technicznych. Nie wszyscy przedsiębiorcy jednak o tym pamiętają. Dochodzi do wypadków, wybuchów, zagrożenia życia ludzi, a nawet ich śmierci. Jak temu zapobiec? O czym należy bezwzględnie pamiętać?

1. Przygotuj odpowiednio pomieszczenie do przechowywania

Jeżeli masz zamiar trzymać butle z gazami w zamkniętym pomieszczeniu – pamiętaj, że musi ono spełniać pewne warunki.

Po pierwsze – wentylacja. Jeśli pomieszczenie to będzie odcięte od przepływu powietrza i wymiany nieświeżego powietrza na świeże, możemy zapomnieć o tym, by przechowywać tam butle. Skumulowane powietrze może zniekształcać butle, aż wreszcie doprowadzić do wybuchu lub ulatniania się gazów.

Po drugie – jeśli mamy zamiar trzymać butle na półkach – pamiętajmy, by były one trwałe i by wytrzymały zamierzony przez nas ciężar. Każdy upadek butli i wstrząs grozi wybuchem.

Gazy techniczne możesz zamówić w hurtowni https://ekod.com.pl/oferta/gazy-techniczne/

2. Zadbaj o to, by pogoda nie wpływała na stan butli

Bywa jednak tak, że musimy przechowywać nasze butle na dworze. Może się tak zdarzyć na przykład wtedy, gdy nie posiadamy odpowiedniego magazynu, lub gdy wszystkie butle nam się w nim nie zmieszczą.

Przechowywać gazy techniczne na podwórku oczywiście można, jednak w tym wypadku należy również w odpowiedni sposób je zabezpieczyć – szczególnie przed wpływem warunków atmosferycznych – takich jak światło słoneczne, deszcz, grad czy śnieg.

Idealnym rozwiązaniem byłoby tutaj wybudowanie prowizorycznej altany lub wiaty, która chroniłaby butle z gazem z każdy strony. Zdajemy sobie jednak sprawę, że takie przedsięwzięcie może być czaso- i kosztochłonne. Proponujemy więc przykrycie butli plandekami odpornymi na słoneczne promienie oraz deszcze i inne opady.