Fotele biurowe – ergonomiczne miejsce pracy

Dla osób pracujących przy biurku fotel biurowy to jedno z najważniejszych narzędzi pracy. Dzięki wygodnemu, dobrze dobranemu fotelowi dbamy o swój kręgosłup oraz komfort pracy. Jak wybrać wygodny fotel biurowy?

Ergonomiczny, czyli jaki?
Przeglądając oferty foteli biurowych bardzo często spotykamy się z określeniem, że fotele biurowe muszą być „ergonomiczne”. Tylko, co to tak na prawdę znaczy? Na co powinnyśmy zwrócić uwagę wybierając ergonomiczny fotel biurowy?

 

Fotele biurowe powinny podpierać ciało siedzącej osoby, w jak największej ilości miejsc. Taki fotel musi mieć podłokietniki, oparcie dla nóg, regulowaną wysokość.

Idealna wysokość
Siedząc przy biurku powinnyśmy mieć nogi ugięte w kolanach pod kątem 90 º. Zbyt niskie lub zbyt wysokie siedzisko uniemożliwi prawidłowy rozkład ciężaru ciała, co spowoduje dodatkowe obciążenie kręgosłupa.

Ważne jest również, by siedzisko miało idealną twardość. Zbyt miękkie siedzisko spowoduje zapadanie się w fotelu. Zbyt płytkie siedzisko spowoduje większe zmęczenie. Siedzisko jest elementem, który każdy użytkownik powinien ocenić samodzielnie i dostosować do swoich potrzeb.

Oparcie – ulga dla kręgosłupa
Idealne oparcie musi mieć kształt dopasowany do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Nieocenione jest podparcie w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, które musi być ruchome, by przystosować krzesło do wzrostu każdego z użytkowników.

Ciekawym rozwiązaniem są odchylane oparcia foteli biurowych. W ten sposób można odciążyć plecy w trakcie krótkich przerw w pracy. Oczywiście dużo korzystniej jest taką przerwę spędzić wykonując kilka skłonów, czy rozciągnięć, ale ruchome oparcie również ma znaczenie.

Więcej szukaj na https://multiglob.pl/pol_m_Dom-i-Ogrod_Fotele-biurowe-155.html

Podłokietniki
Bardzo często zaniedbywanym rozwiązaniem w fotelach biurowych są podłokietniki. Przeważnie są one wąskie i są w stałej pozycji. Opieramy o nie ręce tylko robiąc przerwę w pracy. Nie jest to prawidłowe. Ręce przez cały czas pracy powinny leżeć na podłokietnikach. W ten sposób również odciążamy kręgosłup. Ruchome podłokietniki pozwolą na takie ustawienie, które będzie odpowiednie do konkretnej pracy.

Fotele biurowe muszą być bardzo wygodne, gdyż to w nich spędzają większość dnia osoby, które mają pracę biurową. Hokery, które mamy w kuchni, czy fotele bujane to miejsca, gdzie przysiadamy na chwilę. W razie zmęczenia możemy zmienić pozycję, czy fotel. Na fotele biurowe jesteśmy skazani osiem godzin dziennie.