Czym zajmuje się analityk finansowy?

digital-marketing-1725340_960_720

Przed wieloma młodymi ludźmi kończącymi szkołę średnią stoi bardzo odpowiedzialny wybór. Pytanie o to, kim chcemy zostać w przyszłości, wywołuje w nas lek i niepewność. Nie wiemy bowiem, czy decyzja, którą podejmiemy, okaże się trafną.

analityk finansowyWymarzony zawód to taki, który oprócz wysokich zarobków przynosi nam również wysokie poczucie własnej wartości, radość spełniania się i poczucie nieustannego rozwoju. Coraz więcej młodych ludzi utalentowanych matematycznie i ekonomicznie ukierunkowanych na bycie kimś spełnionym obiera sobie za cel zostanie analitykiem finansowym. Warto zastanowić się, czym w gruncie rzeczy się on zajmuje.

Analityk finansowy to ktoś, kto posiada specjalistyczną wiedzę dotyczącą finansów i ekonomii i wykorzystuje ją podczas tworzenia różnego rodzaju analiz. W jego pracy ważne jest skupienie, umiejętność logicznego myślenia i skrupulatność. Człowiek ten bazuje bowiem na zgromadzonych danych i musi rzetelnie je przejrzeć i opracować. Poza zadaniami związanymi ściśle z przeszłością finansowych działań, analityk zajmuje się również prognozowaniem i przewidywaniem tego, co nastąpi w przyszłości. Nierzadko również planuje strategie finansowe i ekonomiczne.

pieniądze zyskiZawód analityka finansowego wiąże się z ogromną odpowiedzialnością. Zatrudniany jest on bowiem często w ogromnych, prężnie działających firmach, które obracają potężnymi pieniędzmi. Monitorowanie transakcji mających miejsce w przedsiębiorstwie nie może uciec sprawnemu oku analityka. Co więcej – często on sam bierze w nich udział, mając za zadanie czuwać nad prawidłowym ich przebiegiem zarówno pod względem strategicznym jak i prawnym. Od analityka wymaga się nie tylko działań odtwórczych, ale również twórczych. To na jego barkach spoczywa przygotowywanie taktyk, które pozwolą firmie usprawnić pracę całego działu finansowego.

Analitycy finansowi zatrudniani są głównie w bankach, dużych korporacjach i przedsiębiorstwach zajmujących się produkcją, ponadto w firmach nieruchomościowych, konsultingowych oraz w rozmaitych urzędach.