Co zrobić z obcą walutą, która wróciła razem z Tobą z urlopu?

Sporo monet leżących na równej powierzchni

Jadąc na urlop do innego kraju, musimy zaplanować naszą podróż także pod kątem finansów. Przygotowanie te uwzględniają konieczność zaopatrzenia się w obcą walutę. Zazwyczaj trudno dokładnie oszacować ilość, która rzeczywiście będzie nam potrzebna. W rezultacie bierzemy ze sobą więcej pieniędzy, niż jesteśmy w stanie wydać. Co zrobić z gotówką, która nie zostanie przez nas wydana? Odpowiedź znajdziecie poniżej.

Wymień walutę w kantorze

Jeśli zależy Ci na tym, by szybko „odzyskać” swoje pieniądze, ich wymiana będzie jedynym sensownym rozwiązaniem. Możesz tego dokonać na dwojaki sposób: w kantorze stacjonarnym lub za pomocą kantoru internetowego. W przypadku małych kwot wybór pomiędzy oboma typami nie będzie miał tak wielkiego znaczenia.

Ekran komputera z widocznym oknem, w którym widać wykresy zmian kursu walut

Mając jednak w ręku więcej obcej waluty, warto skorzystać z usług wymiany walut online. W ten sposób nie tylko zaoszczędzisz pieniądze (w platformach internetowych możesz śledzić na bieżąco np. kurs korony norweskiej), ale też swój czas – wszystko odbywa się automatycznie i sprawnie. Kupno i sprzedaż walut są też zdecydowanie bardziej bezpieczne, jeśli dokonasz transakcji we własnym domu!

W Internecie bez wątpienia znajdziecie dobrze funkcjonujące kantory. Zdecydowanie polecamy wypróbowanie tej opcji.

Potraktuj ją jako inwestycję…

Kobieta w okularach bacznie przyglądająca się zmianom w kursach walut…ale zanim to zrobisz, musisz sobie zdawać sprawę z kilku istotnych rzeczy. Po pierwsze: zastanów się, czy gra jest warta świeczki. Mamy tu na myśli to, czy ilość waluty, którą dysponujesz, jest na tyle duża, by przynieść Ci realny zysk w przyszłości. Jeśli zostało Ci z urlopu 10 czy 20 koron szwedzkich – odpuść temat. Inaczej sprawa wygląda w przypadku większych kwot. Okolice stu dolarów amerykańskich lub euro to już solidny fundament do niewielkiego zarobku. Jeśli śledzisz rynek walutowy lub masz taki zamiar, zyski mogą być już naprawdę porządne.

Zachowaj na kolejny wyjazd

Jeśli w najbliższym czasie planujesz kolejny wyjazd do kraju, w którym obowiązującym środkiem płatniczym jest posiadana przez Ciebie waluta, może warto po prostu ją zachować? Dobrym rozwiązaniem będzie śledzenie rynku walutowego – zawsze możesz te pieniądze potraktować jako inwestycję, sprzedając je w momencie, gdy kurs będzie atrakcyjny. Lub w przypadku, jeśli zrezygnujesz z urlopu.

Podsumowanie

Odpowiedź na pytanie dotyczące tego, co zrobić z nadwyżką obcej waluty wcale nie jest taka prosta. Sposobów na jej wykorzystanie jest kilka – od natychmiastowej wymiany po długotrwałą inwestycję. Na który zdecydowalibyście się Wy?

 

Artykuł powstał przy współpracy z internetowym kantorem Nordiqa (https://nordiqa.com).